UX2 Serwis

Dom, Zdrowie, Porady, Technologia

Jak wybrać odpowiednie drożdże piwne

Napisane 14.12.2021 przez Adrian

Tagi:

Jeśli zdecydujesz się na warzenie piwa, musisz dokładnie przestudiować przepis i przestrzegać wszystkich zaleceń. Proces jest złożony i wymaga najwyższej staranności, dlatego dobór składników również należy traktować poważnie. Głównym składnikiem warzenia piwa są drożdże piwowarskie , dlatego przygotowanie surowców należy rozpocząć od prawidłowego doboru bazy do fermentacji.

Kryteria wyboru
Należy wziąć pod uwagę kilka parametrów wyboru drożdży:

stopień fermentacji. Ten wskaźnik wskazuje, jaki procent cukru drożdże będą potrzebować do aktywnej reakcji. Typowe odczyty wahają się od 65% do 85%, a wybór surowca zależy od indywidualnego gustu. Jeśli planujesz ugotować produkt z lekkim słodkim posmakiem, lepiej wybrać odmianę o niskim indeksie;

flokulacja. Wskazuje to, jak szybko drożdże wytrącają się po zakończeniu reakcji. Im szybciej wytrącają się fragmenty drożdży, tym bardziej przezroczysty będzie napój;
stosunek do alkoholu. To kryterium zależy od tego, czy chcesz warzyć mocne piwo, czy wolisz napoje o niskiej zawartości alkoholu. Większość szczepów pozostaje aktywna przy 8% alkoholu etylowym.
Siła i właściwości smakowe gotowego produktu zależą od jakości bazy drożdżowej, dlatego lepiej jest zwrócić maksymalną uwagę na wybór tego składnika.

Drożdże suche lub płynne
Producenci surowców piwowarskich oferują drożdże w postaci suchej i płynnej. W pierwszym przypadku napój przygotowywany jest na bazie odwodnionego produktu w postaci suchego granulatu. Ten rodzaj produktu jest tańszy, nie wymaga specjalnych warunków transportu i długotrwałego przechowywania. Wadą tej opcji jest to, że asortyment nie jest tak szeroki i trudno jest wybrać optymalną bazę pod dany rodzaj piwa.

Drożdże płynne są znacznie częstsze, a profesjonalny domowy sklep piwowarski sugeruje użycie właśnie takiego produktu. Asortyment jest zróżnicowany i cieszy się oryginalnymi właściwościami smakowymi, ale do rozpoczęcia reakcji wymagany jest specjalny aktywator. Ponieważ szczep jest dostarczany w postaci zawiesiny, drożdże wymagają specjalnego przechowywania i spełnienia określonych warunków podczas dodawania do roztworu.

Jeśli warzysz piwo po raz pierwszy, możesz kupić suchą wersję drożdży, ponieważ łatwiej się z nimi pracuje. Jednak profesjonalni piwowarzy wolą stosować zawiesiny, które nadają gotowemu produktowi jaśniejszy smak.


O autorze

Adrian

Jestem Adrian, pochodzę z Warszawy. Uczę się w Liceum Medialno-Dziennikarskim. Tutaj publikuję artykułu na różny temat. Jest to miejsce, gdzie szkolę swój warsztat dziennikarski, rozwijam pasję pisania, oraz (poprzez pisanie) dowiaduję się nowych rzeczy. Zapraszam do komentowania artykułów. Mile widziane sugestie, które mogą wpłynąć na jakość treści/strony oraz mój rozwój zawodowy.


O autorze

[AUTOR_NAZWA]

[AUTOR_OPIS]

Nieruchomości komercyjne na wynajem

Na całym świecie leasing nieruchomości od dłuższego czasu jest doskonałą alternatywą dla kredytu hipotecznego. Chociaż oba instrumenty finansowe są skuteczne w rozwijaniu biznesu, każdy ma swoje zalety i wady.Na terytorium Rosji leasing nieruchomości komercyjnych dopiero zaczyna swoją podróż, ale perspektywy dla t

Czytaj więcej...

Losowy

10 najlepszych aktorek naszych czasów

Dziś bardzo trudno jest dokonać takich ocen, ponieważ szeregi aktorek są stale uzupełniane nowymi, jasnymi, utalentowanymi i pięknymi kobietami. A jednak zwróćmy uwagę na najlepsze z nich o wielkich nazwiskach i zasłużonym uznaniu. Ten wybór nie oznacza, że ​​niektóre z dziewcząt zajmują pierwsze miejsce, a n

Czytaj więcej...