UX2 Serwis

Dom, Zdrowie, Porady, Technologia

Jak wybrać płyty chodnikowe i główne zasady ich układania

Napisane 16.12.2021 przez Adrian

Tagi:

Zgadzam się, że chodniki miejskie pokryte płytkami wyglądają bardzo przytulnie i zadbane. A w domach prywatnych wiele osób wybiera płyty chodnikowe ze względu na ich dobry wygląd, łatwość montażu i konserwacji. Wysokiej jakości płyty chodnikowe uszlachetniają przestrzeń, łatwo dopasowują się do niemal każdego projektu terenu, a także mają długą żywotność. Jednak niespecjalistom trudno jest wybrać płytkę o gwarantowanej wysokiej jakości. Na rynku jest wiele ofert, a każda reklama obiecuje jakość. Istnieją pewne cechy, które pomagają określić jakość płytki. A nawet ludzie, którzy są daleko od technologii budowlanych, mogą obliczyć wiele parametrów.

Na wskaźniki jakości wpływa wiele czynników - są to właściwości surowców, sposób produkcji, przestrzeganie technologii produkcji płytek i wiele innych. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Zgodnie z cechami produkcyjnymi rozróżnia się dwie metody - wibrocast i vibro-ciągnione. W obu przypadkach surowcem jest mieszanka cementowo-piaskowa, w której znajdują się dodatki technologiczne podnoszące pewne właściwości płytki - ścieralność, mrozoodporność i inne.

Przy produkcji płytek wibroprasowanych przygotowaną mieszankę umieszcza się w metalowych formach i zagęszcza pod ciśnieniem za pomocą specjalnej wibroprasy. Gotowa płytka ma wysoką wytrzymałość dzięki gęstej strukturze o drobnych oczkach. Kształt takiej płytki jest prosty geometryczny, ponieważ płytki powstają na strumieniu. Powłoka takiej płytki jest bardzo trwała, stosowana w miejscach o dużym obciążeniu i może wytrzymać co najmniej 25 lat, zwłaszcza jeśli w procesie produkcyjnym nie zastosowano pigmentów barwiących.

Płytki wibracyjne wykonane są inną metodą. W procesie jego produkcji wykorzystywane są formy plastikowe lub gumowe. Mieszankę piaskowo-cementową wlewa się do przygotowanych form. Formy te są instalowane na stole wibracyjnym. Ponadto, gdy ciekły składnik mieszaniny uniesie się na powierzchnię, formy te są pokrywane folią i pozostawiane na miesiąc. W tym czasie materiał, z którego wykonana jest płytka, zyskuje na wytrzymałości. Za pomocą wibrowania stosuje się różne kształty płytek, różne tekstury i różnorodność kolorów. Ze względu na efekt dekoracyjny takie płytki nadają się na ścieżki w parkach, na terenach prywatnych oraz w innych miejscach, w których nie ma wymagań dotyczących dużego obciążenia.  

Jeśli wysokiej jakości płyty chodnikowe są używane zgodnie z ich przeznaczeniem, będą trwać długo i zachowają swój wygląd. W takim przypadku ważne jest przestrzeganie właściwej technologii układania płytek. Najpierw musisz sporządzić schemat układania, aby było jasne, jak ostatecznie będzie wyglądał tor lub jakakolwiek inna strona. Schemat powinien zostać doprowadzony do pożądanego rezultatu, aby podczas procesu instalacji takie pytanie już nie rozpraszało.

Ponieważ płytki układane są na podłożu, które ma właściwości wypłukiwania przez opady, pęcznienia itp. należy odpowiedzialnie przeprowadzić kolejne etapy prac instalacyjnych - zaznaczenie płytek pod płytkami, usunięcie wierzchniej warstwy grunt i wyrównanie dna, za pomocą filtrującego materiału ochronnego i drenażowego, ułożenie krawężników, ułożenie podłoża – cementowo-piaskowego lub betonowego, następnie ułożenie płytek i impregnację hydrofobową. Oczywiście zajmuje to trochę czasu. Jeśli jednak zostaną zaobserwowane wszystkie niuanse technologiczne, piękna powłoka będzie służyła przez bardzo długi czas i będzie wymagała minimum opieki.

Płyty chodnikowe w Jekaterynburgu „Gammaplit” to płyty wysokiej jakości z gwarancją. Firma posiada własne zaplecze produkcyjne i wykorzystuje wyłącznie wysokiej jakości surowce.


O autorze

Adrian

Jestem Adrian, pochodzę z Warszawy. Uczę się w Liceum Medialno-Dziennikarskim. Tutaj publikuję artykułu na różny temat. Jest to miejsce, gdzie szkolę swój warsztat dziennikarski, rozwijam pasję pisania, oraz (poprzez pisanie) dowiaduję się nowych rzeczy. Zapraszam do komentowania artykułów. Mile widziane sugestie, które mogą wpłynąć na jakość treści/strony oraz mój rozwój zawodowy.


O autorze

[AUTOR_NAZWA]

[AUTOR_OPIS]

Nieruchomości komercyjne na wynajem

Na całym świecie leasing nieruchomości od dłuższego czasu jest doskonałą alternatywą dla kredytu hipotecznego. Chociaż oba instrumenty finansowe są skuteczne w rozwijaniu biznesu, każdy ma swoje zalety i wady.Na terytorium Rosji leasing nieruchomości komercyjnych dopiero zaczyna swoją podróż, ale perspektywy dla t

Czytaj więcej...

Losowy

Jak wybrać płyty chodnikowe i główne zasady ich układania

Zgadzam się, że chodniki miejskie pokryte płytkami wyglądają bardzo przytulnie i zadbane. A w domach prywatnych wiele osób wybiera płyty chodnikowe ze względu na ich dobry wygląd, łatwość montażu i konserwacji. Wysokiej jakości płyty chodnikowe uszlachetniają przestrzeń, łatwo dopasowują się do niemal każdeg

Czytaj więcej...